Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας κατάθεσης των συνδυασμών των κομμάτων, το dytikanea.gr σας παραθέτει συνολικά τα ονόματα των υποψήφιων βουλευτών (ανά ψηφοδέλτιο) που ζητούν σταυρό στις εκλογές της 25ης Ιανουαρίου
ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΑΝΤΩΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ΒΑΡΝΑΚΙΩΤΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ
ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
ΓΙΑΝΝΙΑ ΕΥΣΤΑΘΙΑ (ΕΦΗ)
ΚΑΤΣΑΝΙΩΤΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ
ΚΟΝΙΔΑΡΗ – ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ (ΕΛΕΝΑ)
ΚΟΝΤΟΔΗΜΟΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ
ΘΩΜΑΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ
ΝΤΑΒΛΟΥΡΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
ΤΣΙΓΚΡΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΣΥΡΙΖΑ
Κανελλοπούλου Μαρία,
Χατζηλάμπρου Βασίλειος
Αναγνωστοπούλου Μαρία
Σιαηλή Δήμητρα
Γιακουμής Τάσος
Κατσακούλης βαγγέλης
Γκόβας Γιάννης
Ηλίας Γρηγόρης,
Γούτσος Σταύρος,
Ανδρουτσόπουλος Αποστόλης,
Βέμης Μανώλης.
ΠΑΣΟΚ
Γραμμένος Χρήστος – Οικονομολόγος
Κανελλόπουλος Ηλίας – Υπάλληλος ΟΤΑ
Κουτσούκος Γιώργος – Σύμβουλος Επιχειρήσεων
Κωστοπούλου Λυμπεράτου Ελένη – Πολιτικός Μηχανικός
Νιφόρα Διαμαντίνα – Γεωπόνος
Παπαζώη Αθανασία (Νάνσυ)- Αρχιτέκτων Μηχανικός
Ρούπας Ηρακλής Κωνσταντίνος – Οικονομολόγος
Σπηλιόπουλος Κων/νος – Πολιτικός Μηχανικός
Σπυρόπουλος Χρήστος – Υποστράτηγος ε.α.
Φουτρής Ιωάννης – Ελεύθερος Επαγγελματίας
Ψύχας Μιχάλης – Συνταξιούχος Αρτοποιός
ΔΗΜΑΡ – ΠΡΑΣΙΝΟΙ
ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ ΟΥΡΑΝΙΑ
ΓΙΑΛΥΨΟΣ ΦΑΝΗΣ
ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΡΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΟΥΒΕΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΡΙΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
ΜΠΑΛΗ ΕΙΡΗΝΗ
ΣΚΑΝΔΑΜΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
ΤΣΟΥΚΑΛΗΣ ΝΙΚΟΣ
ΜΑΡΙΑ ΜΠΟΥΓΑ
ΚΩΣΤΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ
ΚΚΕ ΑΧΑΙΑ
– Aγγελακοπούλου – Πανουτσοπούλου Νάνσυ, εργαζόμενη στο νοσοκομείο Αγ. Ανδρέα, μέλος του ΔΣ του Σωματείου Εργαζομένων Νοσοκομείου Αγ. Ανδρέα «Ο Ιπποκράτης»
– Γεωργακόπουλος Ηλίας, άνεργος, απόφοιτος ΤΕΙ Βιολογικής Γεωργίας, δημοτικός σύμβουλος Πατρέων και ποδοσφαιριστής στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα
– Γιαννιτσοπούλου Ιουλία, άνεργη, πτυχιούχος ΙΕΚ Διακοσμητικής, δημοτική σύμβουλος Πατρέων
– Θανόπουλος Αλέκος, αγρότης, πρόεδρος του Συλλόγου παραγωγών λαϊκών αγορών Νομού Αχαΐας , μέλος ΔΣ Αγροτικού Συλλόγου Ωλενίας, δημοτικός σύμβουλος Δυτικής Αχαϊας
– Καραθανασόπουλος Νικόλαος, μέλος της ΚΕ και του Τμήματος Οικονομίας της ΚΕ του ΚΚΕ, βουλευτής, περιφερειακός σύμβουλος
– Κονδάκη – Αθανασοπούλου Χριστίνα, συνταξιούχος ΙΚΑ
– Κωνσταντινοπούλου – Ρεκούτη Αικατερίνη , αγρότισσα
– Λαβράνου Μαρίνα, πτυχιούχος πολιτικών επιστημών, τελειόφοιτη Νομικής Αθηνών
– Λαϊνάς Χρήστος, γιατρός – ρευματολόγος, δημοτικός σύμβουλος Δήμου Αιγίου, αντιπρόεδρος αθλητικού συλλόγου «Ο Αθηνόδωρος»
– Πετρόπουλος Παναγιώτης (Τάκης), συνταξιούχος καθηγητής Φυσικής Αγωγής, προπονητής μπάσκετ
– Τζαμαλούκα Παναγιώτα (Τέτη), δικηγόρος.
ΑΝΕΛ ΑΧΑΪΑ
ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΘΕΟΦΙΛΟΣ
ΚΟΣΠΕΤΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ
ΛΑΪΝΙΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΛΑΛΙΩΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΛΕΧΟΥΡΙΤΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
ΜΠΑΡΚΟΥΛΑ ΕΥΤΥΧΙΑ
ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΞΗΡΟΥ ΜΑΝΤΩ – από ΑΚΚΕΛ
ΡΑΥΤΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΓΚΟΣ
ΤΣΕΝΕΣ ΓΙΩΡΓΟΣ – από ΧΡΙ.ΚΑ
ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
ΠΟΤΑΜΙ ΑΧΑΪΑ
Αβραμίδης Δημήτρης,
Γκολφινόπουλος Βασίλης,
Γκοτσόπουλος Ηλίας,
Μαριλή Κάνιστρα,
Ελένη Μενούνου,
Αναστασία Πετρίδη,
Καλλιόπη Τσάμπρα,
Άγγελος Ρούβαλης,
Απόστολος Υφαντής
Ιάσονας Φωτήλας.
ΚΙ.ΔΗ.ΣΟ.
Ο πρόεδρος του Κινήματος Δημοκρατών Σοσιαλιστών, Γιώργος Παπανδρέου θα είναι υποψήφιος στην Αχαΐα και στην Β’ Αθηνών.
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι στην Αχαΐα είναι οι εξής:
Αγγελόπουλος Γιώργος
Αλέφαντος Νίκος, Δάσκαλος Ακράτα
Ανδρικόπουλος Θανάσης, Επίκουρος Καθηγητής Παν/μίου Ιωαννίνων & Πάτρας
Βουλδής Χρήστος
Γεωργακοπούλου – Μπάστα Δήμητρα, Πολιτικός μηχανικός
Κολιόπουλος Γιώργος
Μπούτου Χριστίνα
Νικολοπούλου Λεμονιά, Οικονομολόγος
Σταυρόπουλος Δημοσθένης, Συνταξιούχος Τραπεζικός
Τσιμπλοστεφανάκης Βαγγέλης, Πολιτικός Μηχανικός
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ
Αρβανίτης Αβράμης – Μιχαήλ Δικηγόρος – Βουλευτής
Γιαχάλης Ανδρέας Κτηνοτρόφος
Γιουσμά Στεργιανή Ξεναγός
Ζάγκλας Χρήστος Αξιωματικός Πολεμικής Αεροπορίας ε.α.
Ξυλογιαννόπουλος Λεωνίδας Καθηγητής Φυσικής Αγωγής
Κοκκότη Γεωργία- Αρετή Εκπρόσωπος Πολυτέκνων, Περιφερειακός Σύμβουλος Δυτικής Ελλάδος με την Ελληνική Αυγή
Νικολακόπουλος Ανδρέας Αρχιτέκτων Μηχανικός
Παπαηλιόπουλος Αργύρης Αγροκτηνοτρόφος
Τσίγκα Αθανασία Οικιακά
Χριστόπουλος Αντώνιος Αντισμήναρχος ε.α.
Χρυσανθοπούλου Ανδριάννα Δακτυλογράφος
ΑΝΤΑΡΣΥΑ ΑΧΑΪΑ
1) ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Φυσικός
2) ΖΙΑΖΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Ειδικευόμενος Γιατρός
3) ΚΑΛΑΜΠΑΛΙΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Ιδιωτικός Υπάλληλος
4) ΚΑΤΣΙΔΗΜΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Αγρότης
5) ΚΟΚΚΙΝΑΚΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ Τραπεζικός Υπάλληλος
6) ΚΥΡΙΑΖΗ ΙΩΑΝΝΑ Υπάλληλος
7) ΛΑΧΑΝΙΩΤΗ ΑΝΤΩΝΙΑ (ΤΟΝΙΑ) Άνεργη
8) ΜΠΕΛΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Ιδιωτικός Υπάλληλος
9) ΜΠΙΛΙΑΝΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΕΤΑ) Ηλεκτρολόγος Μηχανικός
10) ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ ΑΣΗΜΑΚΗΣ (ΑΚΗΣ) Ιδιωτικός Εκπαιδευτικός
11) ΤΟΜΑΡΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ηλεκτρολόγος Μηχανικός
ΤΕΛΕΙΑ
Τζάκης Γιώργος
Παπαδόπουλος Αλέξανδρος
Δαρδαμάνη Βασιλική